21 Aralık 2012 Cuma

...


Kim, nerede çekmiş belli değil. Daha doğrusu fotoğraflar bana mail olarak geldi ve hiç bir bilgi içermiyordu. Sadece "2012 yılının ödüllü fotoğrafları" diye bir açıklama vardı o kadar. Çok güzel manzara ve doğa fotoğrafları vardı ama ben içlerinden sadece hayvanlarla ilgili olanları seçtim. Gerçektende yakalanması çok nadir anlardan. Kendime ait  ödül alan bir fotoğrafım olsada evimde bir köşeye onu  koysam. Fena olmazdı yani. İnsanın kendi yaptığı, emek verdiği şeyler daha değerli oluyor.

Hayvanlar aleminde fotoğraf çekmek isteyen meraklı fotoğrafçılar, saatlerce ya da günlerce çekmek istediği hayvanları görüntüleyebilmek için çadırlarında bekliyorlar. Çok emekli ve vakit alan bir merak yada bir iş bu. Bu hayvanlara ait görüntüler ya da fotoğraflar onlar için o kadar değerli ki. Nasıl bir meraktır zaten anlamış değilim. Adamlar Afrikaya, buzullara ve dünyanın taaaa öbür ucuna kadar orada yaşayan hayvanların yaşamlarını video ve fotoğraflarını çekmeye gidiyorlar ve aylarca o ortamlarda yaşaıyorlar. Düşününce gerçektende istenilmesi zor hobilerden ya da yapılması çok zor işlerden biriside budur. Gerçi bir çoğunun aylarca çektiği o video görüntüleri çok yüksek fiyatla belgesel olarak  TV kanallarına satılıyor. Bu meraklı insanların meslekleri "hayvan bilimci" olarak mı geçiyor, yoksa çoğu amatör, profesyonel hayvanlar ailemine meraklı insanlar mı bunu da bilmiyorum. 

Hayvanları ne kadar sevsem de; yani aylarca ne buzullarda, ne de Afrika nın her hangi bir bölgesinde bu işi yapamazdım. Ne kadar çok para kazansalar da bu meslek ya da bu hobi çok zor ve yıpratıcı. Gerçi hayvanlarla ilgili belgesel hazırlayanlara sorsak, onlar hayatlarından çok memnunlar bence. Bir hayvanın yaşamını gözlemleyebilmek için nerdeyse yıllarını veriyorlar. Takdir ediyorum onları. Çünkü hiç bir zaman göremeyeceğimiz görüntüleri bize belgesel olarak sunuyorlar...2 yorum:

Handan dedi ki...

Ben de bazen balkonda saatlerce bekliyorum, sanırım gidip çekerdim :)

Abdullah Kara dedi ki...

Şu ikinci resim bitirdi beni ya :) O kuşun cinsi ne acaba, uçan horoz gibi görünüyor :D